Pytając o różne rodzaje olejów, najczęściej słyszy się o oleju rzepakowym czy słonecznikowym. Tymczasem na rynku jest dostępnych jeszcze wiele innych rodzajów oleju. Wśród nich wskazać można choćby na bardzo zdrowy olej z wiesiołka. Czym jest, jak działa i jakie ma właściwości?
Czym jest i jak działa olej z wiesiołka?
Wiesiołek to roślina dwuletnia, która wyrasta z nasion rozsypywanych po przekwitaniu. Olej pochodzący z niej może mieć wiele wartości odżywczych, aby tak jednak było, musi być świeży, tłoczony na zimno, niefiltrowany i nierafinowany oraz przechowywany w odpowiednich warunkach. Przy zachowaniu tych warunków, olej z wiesiołka na naprawdę dobroczynny wpływ na organizm człowieka. Wszystko dzięki kwasowi gamma linolenowemu (GLA). To właśnie dzięki niemu olej z wiesiołka ma swoje prozdrowotne właściwości — niezwykle pozytywnie wpływa na ukrwienie i nawilżenie błon śluzowych i skóry. Działa także przeciwzapalnie. Olej z wiesiołka bogaty jest w fitosterole, które obniżają poziom złego cholesterolu. Poza tym stanowi także źródło kwasu linolenowego (LA), witaminy E, antyoksydantów i polifenoli.
Na co pomaga olej z wiesiołka?
Olej pozyskiwany z wiesiołka wykorzystywany jest w celach kulinarnych. Swoje zastosowanie znajduje także w kosmetologii. Niezależnie od tego, czy stosowany jest jako pokarm, suplement diety, czy jako kosmetyk, jego używanie zawsze wiąże się z wymiernymi korzyściami. W pierwszej kolejności wskazać można na to, że skutecznie obniża poziom cholesterolu. Zapobiega utlenianiu cholesterolu LDL, a tym samym zapobiega jego odkładaniu się w ściankach naczyń krwionośnych. Zimnotłoczony olej z wiesiołka przyspiesza także spalanie tkanki tłuszczowej. Pozytywnie oddziałuje na trawienie i zapobiega odkładaniu się tłuszczu. Ma również prozdrowotne właściwości w przypadku chorób reumatycznych — dotyczy to w szczególności chorób stawów, złamań i uszkodzeń wiązadeł. Kwasy zawarte w oleju z wiesiołka łagodzą bóle reumatyczne i pobudzają procesy regeneracji tkanek. Poza tym taki preparat wzmacnia odporność organizmu, chroni przed chorobami płuc, oskrzeli, gardła i oczu, a także obniża ciśnienie, dzięki czemu chroni przed chorobami sercowo-naczyniowymi oraz poprawia pracę mózgu. Warto jeszcze wspomnieć, że łagodzi on kobiece dolegliwości.
Jakie zastosowanie ma olej z wiesiołka w kosmetologii?
Jak wspomniano, olej z wiesiołka znajduje swoje zastosowanie w kosmetologii. Przede wszystkim stosowany może być w walce z trądzikiem. Zawarte w nim kwasy poprawiają pracę tkanek skóry, a także odpowiednio nawadniają skórę i chronią ją przed przesuszeniem. Co więcej, kwasy zawarte w oleju z wiesiołka wspomagają także usuwanie toksyn i naprawiają szkody powstałe w wyniku działalności wolnych rodników. Olej z wiesiołka znakomicie pielęgnuje i wzmacnia skórę, włosy i paznokcie. Skutecznie łagodzi objawy łuszczycy, a także leczy egzemę i łagodzi podrażnienia skóry. Jak zatem widać, właściwości oleju z wiesiołka są nie do przecenienia. Nie może więc dziwić, że jego stosowanie, niezależnie od formy, staje się coraz powszechniejsze i popularniejsze.