Aktualnie na polskim rynku znajduje się kilka marek wiodących prym w kwestii ochrony roślin. Każdy ze środków jest wyspecjalizowany do pewnego konkretnego zadania, toteż wybór często nie należy do najłatwiejszych. Poniżej przedstawiamy listę najpopularniejszych polskich producentów środków do ochrony roślin.
Co najczęściej wybierają Polacy?
Jednym z najczęściej kupowanych preparatów wśród polskich rolników jest Roundup. To środek ochronny dla roślin, specjalizujący się m.in. w usuwaniu chwastów, takich jak bylica pospolita czy komosa biała. Roundup jest herbicydem dolistnym, cechującym się bardzo wysoką skutecznością w działaniu. Innym, niezwykle popularnym środkiem chwastobójczym jest Agrosar. To preparat stworzony do stosowania nalistnego. Jest wyspecjalizowany do usuwania chwastów jedno i dwuliściennych. Środek zaleca się również do używania na polach przed rozpoczęciem upraw, w celu uskutecznienia zbiorów. Agrosar jest sprzedawany w formie koncentratu, który należy przygotować poprzez rozwodnienie w odpowiednich proporcjach z wodą.
Warto także wspomnieć o specyfiku Chwastox. To selektywny preparat o działaniu układowym, sprzedawany w formie płynu. Jest przeznaczony do rozpryskiwania za pomocą opryskiwaczy ciągnikowych, jak i opryskiwaczy ręcznych. Stosuje się go nalistnie — po prawidłowej dystrybucji środka następuje stopniowe zamieranie chwastów. Co ciekawe, pogoda, która sprzyja rozwojowi roślin, może też wzmacniać działanie Chwastoxu i powodować szybsze usychanie chwastów. Środek kierowany jest do ochrony pszenicy ozimej i jarej, pszenżyta, jęczmienia, a także owsa.
Kolejnym, niezwykle silnym środkiem do zwalczania chwastów jest Basf. To produkt, który działa poprzez hamowanie rozwoju i wzrostu roślin, po to, by finalnie spowodować wymarcie niechcianych intruzów. Niewielkim minusem BASF jest jego cena, jednak wysoka skuteczność zupełnie ją wynagradza. Należy pamiętać o stosunkowo niskim dawkowaniu pomiędzy 1 a 1,25 litra na hektar. Jak podaje sam producent, preparat doskonale radzi sobie nawet z bardzo odpornymi chwastami, takimi jak powój polny, ostrożeń polny czy samosiewy rzepaku.
Inne propozycje
Maister od firmy Bayer to sprawdzone rozwiązanie wybierane przez coraz większą ilość rolników. Substancjami aktywnymi preparatu są foramsulfuron, jodosulfuron metylosodowy, a także tienkarbazon metylu. Zaaplikowany preparat działa na korzenie i liście chwastów, powodując chlorozę, co prowadzi do uschnięcia chwastów. Produkt kierowany jest do ochrony plonów przed blekotem, przetacznikiem perskim, bodziszkiem drobnym, oraz przed chwastnicą dwustronną.
Ostatnim, proponowanym przez nas środkiem jest preparat Puma. Został stworzony w formie emulsji do rozwadniania, którą stosuje się na chwasty nalistnie. Środek powinno się aplikować przez opryskiwacze polowe — już po trzech dniach od rozprowadzenia preparatu wzrost chwastów zostaje zahamowany. Finalny efekt widoczny jest jednak dopiero po dwóch tygodniach, kiedy chwasty zaczynają faktycznie wymierać. Środek Puma stosuje się głównie przeciwko fiołkowi polnemu, przetacznikowi perskiemu oraz dymnicy pospolitej.