Ile kosztuje kredyt hipoteczny?

Osoby, które ubiegają się o kredyt hipoteczny, powinny dokładnie przeliczyć całkowity koszt kredytu.

Okazuje się bowiem, iż nie tylko odsetki będą stanowiły o wielkości naszej raty, ale także inne opłaty dodatkowe. Banki mogą pobierać różne opłaty wstępne, przygotowawcze, także opłaty związane z badaniem zdolności kredytowej klienta.

Ile kosztuje kredyt hipoteczny?

Co wpływa na całkowity koszt kredytu na mieszkanie?

Oczywiście odsetki będą podstawowym kosztem kredytu hipotecznego, naliczane są przez cały okres spłaty kredytu, oczywiście wysokość będzie uzależniona od oprocentowania. Najczęściej w reklamach kredytów hipotecznych znajdzie się wysokość oprocentowania, znajdziemy tam także gwiazdki, która oznaczają, że zostaną doliczone także inne koszty. Kredyt hipoteczny udzielany jest przykładowo na 25 lat, dlatego banki ubezpieczają kredyty, jest to element, od którego banki mogą uzależnić decyzję o przyznaniu kredytu. Oczywiście można wykupić także ubezpieczenie kredytobiorcy, przykładowo na wypadek utraty pracy.

Kosztem jednorazowym, który często występuje w przypadku kredytu hipotecznego, jest prowizja od kredytu, w tym przypadku należy zwrócić uwagę, iż jest ona jest naliczana na początku, po przyznaniu kredytu. Dodatkowo banki mogą także doliczyć opłaty przygotowawcze, które związane są z przygotowaniem dokumentów, różnego rodzaju analiz. Inne koszty, które mogą wynikać z kredytu, to przykładowo koszt karty kredytowej, która może niekiedy okazać się dobrym pomysłem ze względu na zmniejszenie innych opłat. Dodatkowo powinniśmy liczyć się także z opłatami sądowymi, opłatami u notariusza czy też w urzędzie skarbowym. Niekiedy może być to także prowizja w agencji nieruchomości, opłata za wycenę. Dlatego ostatecznie wyliczenie kosztu kredytu hipotecznego może być dość trudne.

Dobrym pomysłem w tym przypadku będzie zatrudnienie doradcy kredytowego, który będzie mógł dobrać najlepszy dla nas kredyt hipoteczny Kraków jest miastem, gdzie możemy znaleźć eksperta, który będzie wiedział, w jaki sposób wybrać najbardziej korzystną dla nas ofertę. Wyliczając koszt kredytu musimy oczywiście uwzględnić wszystkie koszty dodatkowe, dlatego obliczenie ostatecznej kwoty raty może być bardzo trudne dla osoby, która nie jest zaznajomiona z rynkami finansowymi.