Dlaczego warto stosować zaprawy nasienne?

Jednym z ważnych czynników wpływających na wysokość plonów jest dobór odpowiedniego materiału siewnego.

Obecnie stosuje się zaprawianie nasion, są to preparaty, które służą do ochrony przed działaniem środków biologicznych, grzybów, dzięki czemu możemy zabezpieczyć nasiona zaraz przed wysiewem. Wiele gatunków grzybów, które uaktywniają się po zimowaniu w glebie, może wpłynąć niekorzystnie na rozwój rośliny, uszkadzając różne części nasion.

Dlaczego warto stosować zaprawy nasienne?

Zaprawy nasienne w uprawie roślin strączkowych

Zaprawy mogą dezynfekować nasiona, ziarna, działają bardzo skuteczne w przypadku zbóż, rzepaku oraz roślin strączkowych. Są to rozwiązania działające systematycznie, mogą być stosowane w formie mokrej zaprawy, w tym przypadku środek rozpuszczamy w wodzie, a następnie należy zadbać o to, aby równomiernie rozprowadzić go po materiale siewnym. Choroby grzybicze przedostają się do roślin nie tylko z gleby, ale także mogą pozostać w materiale pożniwnym, dlatego często jest to duży problem na różnych uprawach. Grzyby mogą być problemem w różnych etapach wzrostu, będę atakowały korzenie, łodygi, jak również liście, uprawy mogą zostać zarażone z gleby, ale także z chwastów, grzyby mogą być także zwiewane z innych upraw. Dlatego oprócz zapraw siennych, stosuje się fungicydy, które mogą działać nalistnie lub też doglebowo w celu dodatkowej ochrony.

Bardzo dobrym rozwiązaniem w przypadku zaprawiania nasion roślin strączkowych jest Madron 50 FS, który zawiera fludioksonil, jest to substancja o działaniu kontaktowym, która hamuje rozwój zarodników grzyba. Często stosowany jest w uprawach bobu, fasoli, grochu oraz soczewicy. Jest to zaprawa stosowana na mokro, w tym przypadku producent podaje odpowiednie dawkowanie na 100 kg materiału siewnego. Aby zaprawa działała prawidłowo, należy zadbać o czystość siewek, warto także zwrócić uwagę na odpowiednią selekcję materiału do wysiania.

Zaprawy materiału siewnego warto stosować w uprawach, w których często mamy do czynienia z występowaniem chorób grzybowych. Na stronie https://miedzymiedzami.com/artykul/zaprawa-madron-50-fs-teraz-takze-do-nasion-roslin-straczkowych możemy znaleźć wiele przydatnych informacji, które pomogą odpowiednio zadbać o nasiona, przygotować je do wysiewu dzięki temu nasiona będą odpowiednio chronione, jest to istotne, aby otrzymać zdrowe rośliny i wysokie plony.